ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
سخن سردبیر

 سخن مدیر مسئول و سردبیر


خداوند بزرگ را شاکرم که فرصتی پیش آمد تا مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران بتواند محتوای علمی و نتایج مطالعات و تحقیقات مالی و بانکداری نظام بانکی کشور و نیز علاقه مندان این موضوع را عرضه كند.

مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران از جمله با سابقه­ ترین و معتبرترین مؤسسات آموزشی کشور در حوزه تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز نظام بانکی کشور در مقاطع مختلف است که در برخی مراکز مهم استانی نیز فعالیت دارد. علاوه بر تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سیستم بانکی، این مؤسسه هر ساله کنفرانس­ها و همایش­های ملی و بین‌المللی منظمی برگزار می‌کند که از جمله این کنفرانس ها می‌توان به همایش "بانکداری اسلامی" اشاره کرد که سالانه در شهریورماه در هفته بانکداری برگزار می‌شود و در آن آخرین دستاوردها و نتایج مطالعات و تحقیقات مالی و بانکداری اسلامی ارائه می­ شود.

وابستگی به بانک مرکزی، ارتباط نزدیک با نظام بانکی همچنین انجام فعالیت‌های علمی با استفاده از اعضای هیئت علمی مجرب و برگزاری کنفرانس­های مختلف در کشور، منجر به تولیدات علمی و پژوهشی ارزشمند و کاربردی در موسسه عالی آموزش بانکداری ایران شده است که در نوع خود بی ­بدیل و منحصر به­ فرد است، لذا انتشار این تلاش­ها و آثار پربار علمی و در معرض دسترس قرار دادن آنها برای همگان در قالب انتشار یک فصلنامه علمی پژوهشی قطعاً نیاز جامعه علمی و دانشگاهی بوده و می‌تواند نقش مهمی در ارتقاي سطح علمی نظام بانکداری کشور داشته باشد.

خوشبختانه امروزه تقاضای فزاینده­ ای برای مباحث مالی و بانکداری اسلامی در سطح جهان وجود دارد و این تقاضا به طرز بی سابقه ای در حال افزایش است. گرچه کشور ما از جمله پیشگامان و مبدعان این تحولات بوده ليكن امروزه برخی از کشورها در حوزه تئوری و عمل از ما عبور كرده اند.

اینک که با حول و قوه الهی فصلنامه "مطالعات مالی و بانکداری اسلامی" که یکی از برنامه های مدنظر مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران بوده، مجوز انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ نموده است و بنا دارد پس از انتشار چندین شماره، رتبه علمی پژوهشی را کسب نماید، از تمام اساتید، دانشگاهیان، دانشجویان، کارشناسان و علاقه­ مندان دعوت می­ كند تا مقالات علمی- پژوهشی و کاربردی خویش را با محوریت موضوعات مباحث مالی و بانکداری اسلامی برای چاپ و انتشار به این فصلنامه ارسال كنند.

امید است انتشار این نشریه علمی بتواند در برقراری ارتباط بین جامعه علمی و دانشگاهی و نیز نظام بانکی کشور، حل برخی از مسائل و مشکلات واقعی نظام بانکی کشور و پر کردن خلاء های نظری و اجرایی در حوزه مطالعات مالی و بانکداری اسلامی نقش مهمی ایفا كند.