منوی سايت
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 

درباره همایش 

 بانكداري اسلامي، بي‌ترديد يكي از مهم‌ترين تحولاتي است كه در صنعت بانكداري به­ وجود آمده و به سرعت در جهت توسعه و تكامل و جهان شمول شدن، گام برمي­ دارد. اكنون نظام مالي اسلامي، يك بخش مهم و قابل رقابت از نظام مالي جهاني را تشكيل داده و به عنوان يك عامل تسهيل‌كننده حركت اقتصاد در جهت رشد و توسعه پايدار شناخته شده است. نظام بانكداري اسلامي كه بر مبناي اصول و ارزش‌ هاي دين مبين اسلام پايه‌گذاری شده است، ابتدا در چند كشور اسلامی به مورد اجرا گذاشته شد و پس از شناخت قابلیت­های بانكداري اسلامی در جهان و افزايش تقاضا برای محصولات و خدمات آن بسياری از بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري كشورهای غير اسلامی نيز براي تنوع بخشيدن به محصولات و خدمات خود و پاسخگويی به نيازها و تقاضاهای روزافزون مشتريان، از اين نظام بانكداری استفاده كرده و جايگاه ويژه‌ای را براي ارايه خدمات آن تخصيص داده‌اند.

امروزه، برخي از كشورهای اسلامی با ايجاد نهادهای مالی اسلامی و انجام بررسی ها و پژوهش‌های علمی، به پيشرفت‌های شايان توجهی در زمينه ابزارهای نوين مالی و توسعه دانش بانكداری اسلامی دست يافته‌‌ اند. حتی برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان نيز بخش‌هايی را براي انجام مطالعات و پژوهش‌هاي علمي در زمينه بانكداري و خدمات مالي اسلامي ايجاده كرده و افزون بر انتشار كتب و مقالات متعدد علمي، رشته بانكداري اسلامي را نيز به رشته‌های تحصيلی خود افزوده‌ اند. با اين همه، ضرورت دارد اين رشته از دانش بشری، همچون رشته‌های ديگر علمی، به صورت مداوم در جهت رشد و تكامل گام بردارد و پيوسته نوآوری داشته باشد تا محصولات و خدمات بانكداری اسلامی بتواند در صحنه رقابت جهانی، جايگاه ممتازی را برای خود ايجاد و حفظ كند.

مجموعه نكات ذكر شده، مؤسسه عالی آموزش بانكداری ايران را بر آن داشت كه عنوان بيست و هفتمين همايش بانكداری اسلامی را « تعامل نظام بانکداری بدون ربا با بانکداری بین­ الملل» تعيين كند. محورهايی كه برای پژوهش و ارايه مقالات كاربردی و تخصصی در اين همايش تعيين شده است، عبارتند از:


تجربه بانک های اسلامی در تعامل با مقررات بانکداری بین الملل
چالش های نظام بانکی کشور در تعامل با مقررات بانکداری بین الملل
راهکارهای متنوع  سازی و توسعه خدمات بانکی بین الملل در نظام بانکی کشور
اصلاح ساختارها و فرایندهای اجرائی نظام بانکی کشور در راستای تعاملات بانکداری بین الملل
ثبات و سلامت نظام بانکی کشور در راستای تعاملات بانکداری بین الملل
نهادسازی و ابزارسازی در راستای تعامل با بانکداری بین الملل

در این راستا، افزون بر دعوت از علاقه­ مندان  برای ارائه مقاله از طریق فراخوان عمومی، از اندیشمندان و اشخاص صاحب نام بانکی و دانشگاهی داخلی و بین المللی در رشته­ های مختلف بانکداری و همچنین از مدیران عامل بانک­ها و کارشناسان ارشد بانکی که دارای سال­ها تجربه علمی هستند، دعوت به عمل می ­آید تا با حضور، ارائه مقاله، سخنرانی و شرکت در نشست­های تخصصی، نتایج پژوهش های انجام شده و تجربیات کسب شده در خصوص موضوع و محورهای همایش را به مورد بحث و نقد و بررسی بگذارند.

  دبير همايش: دكتر محسن خوش­ طینت

 دبير اجرايي همايش: مهندس حسن كوهي