ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 درباره همایش  بانكداری اسلامی، بی ترديد يكی از مهم‌ترين تحولاتی است كه در صنعت بانكداری به­ وجود آمده و به سرعت در جهت توسعه و تكامل و جهان شمول شدن، گام برمی­ دارد. اكنون نظام مالی اسلامی، يك بخش مهم و قابل رقابت از نظام مالی جهانی را تشكيل داده و به عنوان يك عامل تسهيل‌كننده حركت اقتصاد در جهت رشد و توسعه پايدار شناخته شده است. نظام بانكداری اسلامی كه بر مبنای اصول و ارزش‌های دين مبين اسلام پايه‌گذاری شده است، ابتدا در چند كشور اسلامی به مورد اجرا گذاشته شد و پس از شناخت قابلیت­های بانكداري اسلامی در جهان و افزايش تقاضا براي محصولات و خدمات آن بسياری از بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری كشورهای غيرمسلمان نيز براي تنوع بخشيدن به محصولات و خدمات خود و پاسخگويی به نيازها و تقاضاهای روزافزون مشتريان، از اين نظام بانكداری استفاده كرده و جايگاه ويژه‌ای را برای ارايه خدمات آن تخصيص داده‌اند. 

امروزه، برخی از كشورهاي اسلامی با ايجاد نهادهای مالی اسلامی و انجام بررسی ها وپژوهش‌های علمی، به پيشرفت‌های شايان توجهی در زمينه ابزارهاي نوين مالی و توسعه دانش بانكداری اسلامی دست يافته‌‌اند.حتی برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان نيز بخش‌هايی را براي انجام مطالعات و پژوهش‌های علمی در زمينه بانكداری و خدمات مالی اسلامی ايجاده كرده و افزون بر انتشار كتب و مقالات متعدد علمی، رشته بانكداری اسلامی را نيز به رشته‌های تحصيلی خود افزوده‌اند. با اين همه، ضرورت دارد اين رشته از دانش بشری، همچون رشته‌های ديگر علمی، به صورت مداوم در جهت رشد و تكامل گام بردارد و پيوسته نوآوری داشته باشد تا محصولات و خدمات بانكداری اسلامی بتواند در صحنه رقابت جهانی، جايگاه ممتازی را برای خود ايجاد و حفظ كند.
مجموعه نكات ذكر شده، مؤسسه عالی آموزش بانكداری ايران را بر آن داشت كه عنوان بيست و ششمين همايش بین المللی بانكداری اسلامی را « تجربه جهانی بانکداری اسلامی: روشهای تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات » تعيين كند. محورهايی كه برای پژوهش و ارايه مقالات كاربردی و تخصصی در اين همايش تعيين شده است، عبارتند از:


  بررسی تجربه بانکداری اسلامی در کشورهای اسلامی

  بررسی تجربه بانکداری اسلامی در کشورهای غیر اسلامی
 بررسی الگوی تامین مالی، تجهیز منابع و خدمات بانک ها و یا نهاد های مالی اسلامی
بین المللی

بررسی نوآوری ­­ها در نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران  

  شیوه­­ های تعامل نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران با بانک­ های بین ­­المللی اسلامی و غیراسلامی

افزون بر دعوت از علاقه‌مندان براي ارايه مقاله از طريق فراخوان عمومی، در نظر است اطلاع رساني لازم به مراجع علمی و نهادهای مالی اسلامی در داخل و خارج از كشور  به منظور دعوت از انديشمندان و اشخاص صاحب نام بين‌المللی و اساتيد حوزه و دانشگاه در رشته بانكداری اسلامی صورت گیرد تا با ارايه مقاله و سخنرانی، برگزاری کارگاه های آموزشی یا شركت در ميزگردهای تخصصی، آخرین دست آوردها و تجربيات كسب شده را مورد بحث و نقد و بررسی قرار دهند.

 

 دبيركل همايش: دكتر مهدي رضوی (رئيس مؤسسه عالی آموزش بانكداری ايران و

 مشاور رياست كل بانك مركزی جمهوری اسلامي ايران)


دبيرعلمی همايش: دكتر احمد شعبانی

 دبير اجرايی همايش: مهندس حسن كوهی

 

Powered by AtenaHamayesh